Kłodzko

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Takie pamiątki z wakacji oznaczają kłopoty

Redakcja, 14.08.2016, 12:19

Sezon wakacyjny jeszcze trwa, a to doskonała okazja do pokazania zakazanych pamiątek z egzotycznych podróży. Śląscy celnicy zaprezentowali wystawę okazów CITES w Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.

Celnicy z Izby Celnej w Katowicach wspólnie z sekcją dydaktyki ogrodu zoologicznego już z początkiem wakacji zorganizowali fotograficzną wystawę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). W niedzielę (7 sierpnia) spotkali się z mieszkańcami regionu i zaprezentowali zakazane pamiątki z podróży: fragmenty rafy koralowej, muszle małży, wyroby z kości słoniowej, kolce jeżozwierza, nalewki z wężem, krokodyla nilowego, warana, wydrę i wiele, wiele innych okazów CITES.

Coraz więcej osób jeździ na egzotyczne wycieczki. Turyści ulegają pokusie przywiezienia do domu wyjątkowej pamiątki, która będzie dowodem, na to, że ich wyjazd rzeczywiście miał miejsce. Nie każdy ma świadomość, że fragment rafy koralowej czy figurka lub ozdoba z kości słoniowej, oznacza ingerencję w świat przyrody i staje się przyczyną do śmierci wielu gatunków roślin i zwierząt. Przywóz okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża turystę na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

Zwalczanie przemytu i nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, to nie tylko kontrole i zatrzymania, ale również akcje edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogromne zainteresowanie zwiedzających potwierdziło, że działalność informacyjna prowadzona przez Służbę Celną ciągle jest potrzebna, by zapobiegać nieświadomemu przemytowi roślin i zwierząt.
Funkcjonariusze informowali o obowiązujących przepisach dotyczących limitów towarów, które można przywieźć w ramach przysługujących zwolnień. Przestrzegali przed przywozem mięsa i produktów mlecznych spoza krajów Unii Europejskiej. Wakacyjne spotkanie odbyło się w ramach projektu "Mała Akademia Cła i Akcyzy".

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Klodzko24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Klodzko24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Klodzko24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Klodzko24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@klodzko24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj