Kłodzko

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

O dostatku wołowiny na co dzień i od święta

Redakcja, 09.08.2016, 11:44

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Powrót bydła na stoki górskie m.in. ziemi kłodzkiej był przedmiotem konferencji popularno-naukowej zorganizowanej przez Klaster Wołowina Sudecka.

Przeprowadzono ją w "Orlim Gnieździe" w Szklarach m.in. z udziałem senatora Wiesława Kiliana i marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego, przedstawicieli samorządów lokalnych, w tym burmistrzów Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy, Barda - Krzysztofa Żegańskiego, Lądka-Zdroju - Romana Kaczmarczyka i prezydenta Wałbrzycha - Romana Szełemeja, podmiotów gospodarczych, środowiska naukowego.

Zdaniem prezesa zarządu Klastra Zbigniewa Szczygła - w ostatnich latach jest zauważalny stopniowy wzrost pogłowia bydła. Za korzystną dla tej sytuacji uważa się zmianę mentalności wielu rolników, którzy w hodowli znowu zaczęli upatrywać szansy dla siebie. - A to przekłada się również na lepsze wykorzystanie łąk i pastwisk na naszych terenach, na wzbogacenie oferty pracy w rolnictwie - zauważa Z. Szczygieł.

Wyzwaniem dla "Wołowiny Sudeckiej" pozostaje przywrócenie zasobów pogłowia bydła w liczbie 90 tys. sztuk na ziemi kłodzkiej, bo tyle ich tutaj było jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Spory w tym udział miała wieś bystrzycka - również ta górska i podgórska.

Dla swoich poczynań Klaster ma coraz więcej sojuszników. Wspiera go świat nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, samorządowcy każdego szczebla, rynek producentów i przetwórstwa mięsnego. Profesor Tadeusz Trziszka z UP zauważył, że "Wołowina Sudecka" ze swoimi działaniami już wpisuje się w dolnośląski program pn. "Zielona dolina żywności i zdrowia".

Konferencja poprzedziła wielogodzinny festyn, podczas którego wolą społeczności tej wsi burmistrz Renacie Surmie nadano godność Honorowego Obywatela Marianówki. To w uznaniu za aktywne poczynania włodarz gminy bystrzyckiej na rzecz wszechstronnego rozwoju tej miejscowości. A impreza była sposobem na promocję wszystkiego dobrego, co wiąże się z rozwojem hodowli bydła, przetwórstwem wołowiny i w ogóle podażą dóbr wytwarzanych przez wieś i podmioty pracujące na jej rzecz.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Klodzko24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Klodzko24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Klodzko24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Klodzko24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@klodzko24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj